Oszczędzanie energii oraz wody jest bardzo ważnym tematem. O ile osoby dorosłe dobrze to rozumieją, ponieważ płacą za nie coraz większe rachunki, to jednak dla dzieci może być to obcy temat. Nie zarabiają jeszcze pieniędzy i patrzą na świat zupełnie inaczej. Rodzice zawsze muszą być autorytetem dla swoich pociech, więc ich zadaniem jest pouczenie, że trzeba oszczędzać energię oraz wodę. Jak to zrobić? Mamy kilka sposobów, więc zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z nimi.
Nie ma lepszego sposobu niż wpływanie na uczucia
Dzieci mają to do siebie, że czasem nawet gdy im wytłumaczymy pewne zjawisko w sposób zwięzły i logiczny, to mogą go nie zrozumieć. Warto zatem bazować na obrazach. Przykładem niech będą afrykańskie kraje, w których to woda jest cennym towarem, a w dodatku nie ma go zbyt wiele. Dla dziecka może być to szok, że w swoim domu może z niej korzystać kiedy chce i odkręcenie kranu jest bardzo proste. Niestety, w Afryce nie ma takiego komfortu, więc uświadomienie dziecku, że w innych krajach jest o wiele gorzej będzie jak najbardziej dobrym sposobem.
Jeżeli chodzi o oszczędzanie wody to można pokazywać dzieciom filmiki czy zdjęcia. W ten sposób wpływa się na uczucia młodego człowieka i być może w przyszłości będzie starać się o to, by jej nie marnować. Można to robić na wiele sposobów: wstawanie w czajniku czy garnku określonej ilości wody, szybsze mycie czy też przeznaczanie jej do podlewania kwiatów.
Trzeba tłumaczyć, że wszystko kosztuje
Młody człowiek niekoniecznie musi rozumieć, że za wodę i energię się płaci. Obecne ceny za energię są wręcz horrendalne, a mają być jeszcze większe, więc na samym końcu większe zużycie wody czy prądu przekłada się na finanse. Chcąc dziecku wytłumaczyć i przekonać go do oszczędzania, można wytłumaczyć to wprost – energia i woda to wydatki. Gdyby dziecko nie chciało uwierzyć, zawsze warto pokazać rachunki za nią. Być może dziecko zrozumie, że nie można grać po kilka godzin dziennie i puszczać wielkiego strumienia wody tylko po to, by umyć ręce.
Dzieci mają stosunek do pieniądza lekko mówiąc, dość łagodny. Nie dość, że ich nie mają, to w dodatku gdy mają parę złotych, to wydadzą je na słodycze bądź inne rzeczy. Warto zatem tłumaczyć, że oszczędzanie wody oraz prądu wpłynie na to, że mniej za niego zapłacimy i tym samym będziemy mogli pozwolić sobie na większe wydatki w przyszłości.
Być dla dzieci żywym przykładem
Obserwując zachowanie dzieci nie sposób zauważyć, że dzieci uczą się poprzez przykład. Można uczyć i tłumaczyć na różne sposoby, ale jeżeli sami nie będziemy dla dzieci przykładem, to nie będą oszczędzać wody oraz prądu. Polecamy na portalu wrolimamy.pl super wpis poradnikowy Jak nauczyć dzieci oszczędzania wody i energii?“, z którego można dowiedzieć się o wiele więcej. Jest to prawdziwe kompendium wiedzy na temat oszczędzania wody oraz energii, napisane prostym i zwięzłym językiem.
Czasem nie doceniamy naszych pociech, ale okazuje się, że widzą one o wiele więcej niż nam się wydaje. Dobrze jest zatem mieć autorytet i samemu oszczędzać wodę oraz energię. Wtedy nasze dzieci zrozumieją, że rzeczywiście jest to ważny temat. Na samym końcu wszystko rozbija się o pieniądze. Jasne, ekologia jest ważna, natomiast nikt nie chce mieć większych rachunków w obliczu tego, że ceny w sklepach są równie wysokie i koszt życia wymaga niemałych nakładów finansowych. Zachęcamy więc do tego, by dzieciom takie kwestie tłumaczyć jak najprościej i nie pozwalać na wszystko, by “czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.