Pralka jest urządzeniem niezbędnym w każdym domu i mieszkaniu. Wybierając ją, trzeba zwrócić uwagę na szereg ważnych parametrów. To m.in. dostępne programy, klasa energetyczna oraz dodatkowe funkcje. Istnieje jeszcze jedna istotna kwestia, o której nie wolno zapomnieć, mianowicie pojemność bębna. Od wybranej ładowności pralki zależało będzie nasze zadowolenie z użytkowania sprzętu oraz opłacalność eksploatacji. Czym się kierować przy wyborze załadunku?
W jaki sposób wybrać najlepszą pralkę?
Wprowadzając się do nowego domu lub mieszkania, koniecznie trzeba kupić od razu kilka podstawowych sprzętów. Jest wśród nich również pralka. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie czyszczenie odzieży w inny sposób. Właściciele małych metraży zwracają uwagę głównie na pralki slim, natomiast mieszkańcy większych domów mają do wyboru wiele urządzeń, które mogą dostosować pod kątem designu do aranżacji wnętrza. Nie wolno zapomnieć o ładowności pralki, czyli pojemności bębna wyrażonej w kilogramach. Od tego parametru zależy, ile ubrań możemy wyprać jednocześnie. Wybierając załadunek pralki musimy więc pomyśleć, z jaką częstotliwością będziemy wykonywali pranie. Warto pamiętać o tym, że częstsze pranie wiąże się ze zużyciem większej ilości wody i energii, nawet w przypadku wariantów energooszczędnych.
Dobór załadunku pralki pod kątem liczby domowników
Załadunek pralki powinien być w głównej mierze zależny od liczby mieszkańców danego lokum. Ma to związek z zapotrzebowaniem na użytkowanie urządzenia. Warto podkreślić, że nie zawsze im większa pralka, tym większa ładowność. Nawet kompaktowe modele slim mogą oferować całkiem spory załadunek, więc nie należy kierować się rozmiarami urządzenia.
W przypadku jednej osoby zamieszkującej kawalerkę, wystarczająca będzie pralka o maksymalnym załadunku do 4 kg. Nie musi ona bowiem wykonywać prania codziennie, a dzięki temu sprzętowi nie będzie musiała jednocześnie czekać na całkowite zapełnienie kosza na brudne ubrania. To ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli załadować pralkę w większej części. Uruchamianie urządzenia zapełnionego do połowy jest bowiem nieopłacalne.
Jeśli lokum zamieszkują dwie osoby, nie muszą wybierać sprzętu o bardzo dużym załadunku. Wystarczający powinien być sprzęt o ładowności między 5 a 6 kg. Dzięki temu możliwe będzie pranie na bieżąco odzieży należącej do obu osób, a także ręczników i pościeli. Te elementy zajmują w bębnie więcej miejsca niż ubranie. Warto jednak uwzględnić też indywidualne potrzeby danej dwójki, takie jak częstotliwość prania oraz użytkowanie różnych elementów wymagających innych parametrów prania. Jeśli ten drugi czynnik ma duże znaczenie w sytuacji konkretnych osób, mogą one rozważyć zakup pralki o większym załadunku.
Najbardziej pojemnych urządzeń będą potrzebowały rodziny z dziećmi lub po prostu osoby, które mieszkają z kilkoma innymi współlokatorami. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Dowiedz się tutaj, jak dobrać załadunek pralki do potrzeb. Warto pamiętać o tym, że niemowlęce ubranka muszą być prane częściej niż inne. Podobnie jest w przypadku ruchliwych starszych dzieci, które często się brudzą. Jeśli wspólnie mieszkają trzy osoby lub więcej, odpowiednia może okazać się pralka o załadunku minimum 9 kg. Niekiedy konieczny będzie wybór sprzętu o ładowności 10 lub nawet 12 kg.
Podsumowanie
Załadunek pralki powinien zostać dobrany przede wszystkim pod kątem liczby mieszkańców domu lub mieszkania. Należy pamiętać o tym, że sprzęt powinien być załadowany ubraniami w jak największej części, ponieważ uruchamianie go w przypadku zapełnienia do połowy jest nieekonomiczne i nieopłacalne.