Wiele par, które zamierzają zawrzeć związek małżeński zastanawia się, jak będą wyglądać ich finanse po ślubie. Czy rozdzielność majątkowa będzie w ich przypadku dobrym rozwiązaniem? Co trzeba zrobić, by taką rozdzielność zachować? Czy pełnomocnictwo notarialne jest w takim wypadku niezbędne? Z takimi pytaniami mierzą się narzeczeni i warto udzielić na nie odpowiedzi.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Prawomocne pełnomocnictwo notarialne w Rzeszowie to coś, z czego warto skorzystać, jeśli interesuje nas rozdzielność majątkowa. Czym ona jest? To tak zwana intercyza, na którą decyduje się coraz więcej par małżeńskich. Dzięki niej zarówno mąż, jak i żona będą mogli decydować samodzielnie o swoim majątku.

Dzisiaj małżonkowie gromadzą swój majątek zarówno przed, jak i w trakcie ślubu. Bez intercyzy, w przypadku gdy dojdzie do rozwodu, ów majątek jest dzielony po równo. Nie ma znaczenia, czy został zgromadzony w trakcie czy przed trwaniem małżeństwa.

Rozdzielność majątkowa – kiedy się przydaje?

Wiele par nie chce decydować się na rozwiązanie, jakim jest rozdzielność majątkowa, gdyż to zakłada, że może dojść do rozstania. Którzy małżonkowie myślą o rozstaniu, gdy szczęśliwi stają przed ślubnym kobiercem? Odpowiedź jest prosta – żadni.

Jednak wizyta w miejscu, jakim jest kancelaria notarialna zwykle uświadamia przyszłych małżonków, że być może warto sprawę przemyśleć. Zwłaszcza, jeśli nie znają się zbyt długo, a mają już pokaźny majątek, który trzeba zabezpieczyć.

Rozdzielność majątkowa a intercyza

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozdzielność majątkowa nie musi oznaczać tego samego co intercyza. Ta ostatnia to umowa spisana na mocy prawa przez osobę, jaką jest notariusz. Jednak może ona również zostać orzeczona przez sąd.

Jak widać, jest dość dużo informacji, jakie należy przyswoić na temat rozdzielności majątkowej. Dobrze zaznajomić się z tematem, zwłaszcza jeśli zbliża się wielkimi krokami data ślubu.

Skomentuj