Motoryzacja

wnętrze samochodu

Jeszcze jeden SUV Lexusa

Koncepcyjne modele Lexusa pozwalają spojrzeć w przyszłość. Produkcyjne auta japońskiej marki często są równie odważne i futurystyczne, co ich studyjni protoplaści. Wystarczy spojrzeć, jak podobne do poprzedzających je konceptów są coupe LC czy model NX pierwszej generacji. Czy historia powtórzy się w przypadku nadchodzącego już w przyszłym roku SUV-a z napędem elektrycznym? Premiera nowego modelu będzie miała miejsce w drugiej połowie 2022, a gotowy do produkcji samochód najprawdopodobniej będzie łączył w sobie cechy dwóch odważnych projektów: Lexusa LF-1 Limitless i LF-Z Electrified.

samochód

Fakty i mity o limitach przebiegu w wynajmie pojazdów

Limity kilometrów w wynajmie długoterminowym to jeden z tematów budzących największe emocje wśród osób potencjalnie zainteresowanych ofertą. Podstawowa rata obejmuje pakiet 10 000 km rocznie, który dla wielu kierowców może być zbyt niski. Warto jednak wiedzieć, że zwiększenie limitu nie wiąże się wcale z drastycznym wzrostem raty oraz że kierowca nie jest z przejechanych kilometrów rozliczany każdego miesiąca. Jeśli natomiast okaże się, że użytkownik wybrał zbyt duży lub zbyt mały limit kilometrów, może bez problemu zmienić go w czasie trwania umowy.   

samochody

Czy sztuczna inteligencja może pomóc zapobiegać wypadkom komunikacyjnym?

Niedawno w centrum Katowic doszło do śmiertelnego potrącenia 19-letniej kobiety przez autobus komunikacji miejskiej. Czy powszechne zastosowanie technologii Computer Vision mogłoby zapobiec wypadkom komunikacyjnym spowodowanym między innymi błędami kierowców?

Dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania telematyczne mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jest to możliwe m.in. dzięki analizie mowy ciała oraz mimiki kierowcy w czasie rzeczywistym. Technologia Computer Vision na podstawie dokonanych analiz potrafi wychwycić niepokojące sygnały u kierującego pojazdem, np. oznaki zmęczenia, podczas gdy zasypianie za kierownicą to jedna z przyczyn wypadków na polskich drogach. Jeśli zachowanie kierowcy wzbudza podejrzenia, oprogramowanie zarekomenduje mu odpoczynek oraz zaalarmuje wskazane osoby, np. dyspozytora zajezdni autobusowej czy koordynatora floty. Po otrzymaniu komunikatu informującego o podejrzanym zachowaniu kierowcy, dyspozytor będzie mógł podjąć decyzję na przykład o powrocie kierowcy do zajezdni lub bazy, albo zabroni wyjazdu w trasę. Będzie miał możliwość wykrycia przesłanek jeszcze zanim kierowca wyruszy w drogę.

samochód

Hak holowniczy a zużycie paliwa

Zużycie paliwa uwarunkowane jest wieloma czynnikami, począwszy od konstrukcji samego silnika, przez kształt nadwozia, po liczbę osób podróżujących autem. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie ciśnienie w oponach oraz poprawnie ustawiona geometria zawieszenia, która pozwala zachować prawidłowy tor jazdy. A jak zużycie paliwa ma się do montażu haka holowniczego i ciągnięcia za jego pomocą różnego rodzaju akcesoriów?

auto rodzinne

Idealne auto rodzinne – jak wybrać

Wybór idealnego auta rodzinnego, jest wyborem niezwykle trudnym. Głównym powodem, jest zasypywanie rynku coraz to nowszymi modelami, siejącymi ferment w umysłach. Bardzo często, gdy już jest się na jakiś zdecydowanym, to nagle pojawia się nowy, który okazuje się bardziej funkcjonalny i dylemat trwa nadal. Przed kupnem warto zapoznać się z rzeczami, które jasno pokazują, jakie powinno być idealne auto rodzinne, co może w znaczący sposób pomóc w końcowym wyborze.

samochod hybrydowy

Hybrydowy fenomen samochodowy

Auta hybrydowe coraz mocniej zaczynają zdobywać rynek samochodowy w naszym kraju. To o wiele ciekawsza alternatywa dla aut z silnikiem spalinowym. Każdego dnia rośnie grono osób, które decydują się na taki właśnie wybór. Dlatego warto wiedzieć, co sprawia, że hybrydy tak się wyróżniają i jak najlepiej korzystać z tego typu pojazdu, gdy już podejmie się decyzje na jego kupno.

motocykl

Miasta rozwijają się – co dalej z zieloną mobilnością?

Nasze miasta się zmieniają. Stają się inteligentniejsze, ludzie przemieszczają się w inny sposób i zastanawiają się nad wpływem swojego życia na środowisko. Oznacza to, że miasto ewoluuje, a przyjazna dla klimatu mobilność już teraz odgrywa ogromną rolę w tej transformacji. Niezależnie od tego, czy mieszkańcy korzystają z rozwiązań mikromobilności, takich jak skutery i rowery elektryczne, czy też wybierają autobus elektryczny, aby dojechać do pracy, w miastach na całym świecie zachodzi wyraźna zmiana.

alkomat

Alkomat jako obowiązkowy dodatek dla każdego kierowcy

Alkomat jest urządzeniem, które powinien mieć u siebie praktycznie każdy, kto w mniejszym lub większym stopniu prowadzi na co dzień auto. Niezależnie od pory, takie produkty mogą w wielu sytuacjach okazać się bezcenne. Zdecydowanie warto wiedzieć, w jakich sytuacjach taki alkomat będzie szczególnie przydatny, jak również, na co trzeba zwrócić uwagę, by wybrać ten idealny.