Konto walutowe to znakomita opcja dla wszystkich, którzy swój czas często spędzają poza granicami kraju, lub systematycznie używają płatności w zagranicznych internetowych sklepach. Warto zwrócić uwagę na korzyści z posiadania takiego rachunku, jak również na to, czym kierować się, by wybrać to, które będzie w tej kwestii najlepsze.

Czym jest konto walutowe i dlaczego warto je mieć

Na początku warto zapoznać się z definicją takiego konta. Konto walutowe to nic innego, jak rodzaj bankowego rachunku, w którym mamy do czynienia z wybraną przez nas zagraniczną walutą.

Jeśli chodzi o samo posiadanie go, to jest parę plusów, które dobitnie pokazują, że otwarcie takiego rachunku jest dobrą decyzją.

To znakomita opcja, gdy jest się w sytuacji spłacania kredytu w obcej walucie. Idealnym przykładem może być w tym przypadku kredyt we frankach.

Kolejnym aspektem, który przemawia na korzyść posiadania takiego rachunku, może być sytuacja, gdy przebywa się za granicą i w pewnym momencie brakuje gotówki. W taki wypadku oczywiście trzeba się udać na poszukiwanie najbliższego w okolicy bankomatu. Warto jednak przy tym pamiętać, że decydując się na wypłatę gotówki, zostanie się obciążonym kosztami przewalutowania. Lecz w przypadku posiadania konta walutowego, taka opłata przy wypłacie pieniędzy po prostu nie grozi.

To również świetne wyjście, gdy chce się odłożyć trochę grosza, lub przelać gotówkę swoim bliskim. W takim wypadku, gdy posiadają oni taki typ konta, to bez przeszkód można przekazywać im środki, a oni podejmą decyzję o wypłacie wtedy, gdy kursy walut będą dla nich najatrakcyjniejsze.

Konto walutowe – jak wybrać

Znając zalety posiadania takiego rachunku, trzeba teraz zwrócić uwagę na aspekty, które pomogą nam wybrać to najlepsze.

Koszty otwarcia konta walutowego

Na początek trzeba zwrócić uwagę na koszty za otwarcie takiego konta walutowego, jakie proponuje dany bank. Rzecz jasna chce się, by było to jak najkorzystniejsze.

Oprocentowanie rachunku

Warto mieć na uwadze również oprocentowanie takiego rachunku. W większości takie konta oprocentowane nie są, ale zdarzają się rzecz jasna wyjątki, dlatego warto się temu przyjrzeć.

Istotny spread

Bardzo ważny w tym wypadku jest tak zwany spread, czyli różnica, jaka jest między kursem kupna danej waluty a bankowym kursem sprzedaży. Im niższy taki spread będzie, tym oferta banku będzie korzystniejsza i atrakcyjniejsza.

To wszystko jasno pokazuje, że warto wziąć pod uwagę założenie takiego konta, gdyż w przyszłości, można czerpać z tego niezwykle wiele korzyści.

Skomentuj