Badanie skał to popularna analiza, z której chętnie korzystają nie tylko naukowcy, ale również przedstawiciele biznesu. Laboratoryjna analiza wytrzymałości skał przydatna jest również branży budowlanej. Dzięki niej, mogą w szybki sposób ocenić właściwości wytrzymałościowe danej skały.

Kto wykonuje badania skał?

Do przeprowadzenia rzetelnej analizy wytrzymałości danej skały potrzebne jest kilka elementów. Niezbędny jest przede wszystkim sprzęt badawczy. Jest to przede wszystkim aparatura pomiarowo-badawcza, która pozwala na wykonywanie szybkich, a jednocześnie wiarygodnych badań geotechnicznych – takich jak badania wytrzymałości gruntów oraz skał.

Dostęp do takich urządzeń mają przede wszystkim laboratoria badawcze. Tych w Polsce jest niespełna kilkadziesiąt. Co ważne, posiadają one nie tylko odpowiednią aparaturę, ale również wykwalifikowany zespół specjalistów. Doświadczeni pracownicy, dzięki swojej wiedzy, a także odpowiednim procedurą i standardom są w stanie w dokładny sposób określić konkretne właściwości danej skały.

Co sprawdza się podczas badania skał?

Zakres parametrów, które badane są podczas analizy skał jest bardzo szeroki. Zalicza się do niego przede wszystkim analizy związane z wytrzymałością oraz właściwościami mechanicznymi. Żeby to sprawdzić bada się między innymi wytrzymałość na ściskanie oraz wytrzymałość na ścinanie. Ale to nie wszystko.

Po badania laboratoryjne skał sięga się również wtedy, gdy chcemy określić urabialność danego materiału. To samo dotyczy jego innych cech mechanicznych – na przykład podatności na ścieralność oraz rozmakalność.

Zakres badań danej skały może być znacznie szerszy – wówczas badanie skał będzie tylko częścią całościowego badania geotechnicznego. Wszystko zależy od celu, który chce się osiągnąć. Co ważne, analiza właściwości skał to tylko jedno z badań geotechnicznych, które oferują największe laboratoria w Polsce. Podobnej analizie poddawane są również grunty oraz gleby.

Skomentuj