Opieka nad dzieckiem wymaga wsparcia i wizyt lekarskich, które umożliwią sprawdzenie i nadzorowanie prawidłowego rozwoju. Do jakiego specjalisty należy udać się na wizytę z dzieckiem?

Jaki lekarz dla dziecka?

Aby udać się z dzieckiem na wizytę do lekarza, maluch nie musi być chory. Dzieci powinny odbywać regularne konsultacje z lekarzem do momentu, aż dorosną. Lekarzem, który zajmuje się opieką nad dziećmi, jest pediatra. Odpowiada on za kontrolowanie prawidłowego rozwoju małego pacjenta. W razie zauważenia niepokojących opóźnień w nabywaniu nowych umiejętności, zahamowania wzrostu czy niedowagi lekarz powinien od razu poinformować o tym rodziców. Mogą one być objawami różnych chorób, dlatego pediatra powinien zlecić dalsze badania, pozwalające na postawienie konkretnej diagnozy. W przypadku wielu chorób czas, w jakim zostanie ona zdiagnozowana, ma duże znaczenie. Odpowiednia opieka lekarska nad dzieckiem w Inowrocławiu daje również możliwość uzyskania wyczerpujących informacji odnośnie zajmowania się dzieckiem. Rodzice często potrzebują wskazówek i konkretnych zaleceń. Dobry pediatra nauczy rodziców jak prawidłowo dbać o dziecko i jego właściwy rozwój.

Co obejmuje opieka lekarska dziecka?

Opieką lekarską powinno być objęte każde dziecko od momentu urodzenia do ukończenia 18 roku życia. W tym okresie, podczas regularnych wizyt kontrolnych lekarz pediatra wykonuje różne badania i na bieżąco nadzoruje prawidłowy rozwój. Głównymi badaniami, które pozwalają monitorować stan zdrowia dziecka, są bilanse. Pierwszy wykonuje się po urodzeniu. Do momentu uzyskania pełnoletności powinno się wykonać ok. 10 bilansów. Te badania profilaktyczne obejmują m.in. sprawdzenie poprawnego wzroku, słuchu, rozwoju fizycznego, wzrostu, wagi, stanu uzębienia. Dzięki nim lekarz może zauważyć wszelkie odchylenia lub zaniedbania i zwrócić na nie uwagę rodziców.

Lekarz rodzinny dla dziecka często wybierany jest tuż po urodzeniu dziecka i towarzyszy mu przez dużą część życia. Zdarza się, że między rodzicami a lekarzem powstaje bardzo zażyła relacja i mogą oni liczyć na pomoc pediatry w każdym momencie. A zaufanie do lekarza jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku, gdy chodzi o zdrowie dziecka.

Skomentuj