Mrożenie żywności nigdy nie było tak wygodne i funkcjonalne jak teraz. Rynek artykułów AGD obfituje w wiele urządzeń, które poszczycić się mogą ciekawymi rozwiązaniami. Niektóre z nich przywodzą na myśl kosmiczną technologię rodem z filmów sci-fi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oto najważniejsze czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę, kupując zamrażarkę do domu! Również i właściciele lokali gastronomicznych powinni przeczytać ten artykuł.

Zamrażarki – jakie się spotyka na rynku?

Podstawową kwestią jest wybór produktu spełniającego nasze zapotrzebowanie. Na rynku znaleźć można trzy podstawowe kategorie zamrażarek.

  • Zamrażarki podblatowe. Są to niewielkie urządzenia, o bardzo dyskretnym charakterze. Nie rzucają się szczególnie w oczy i są polecane osobom, które nie mrożą zbyt wiele żywności. Ich pojemność szacuje się na 70-100l.
  • Zamrażarki szufladowe. To podstawowy i najczęściej spotykany typ zamrażarek. Spotykane są w formie urządzeń wolnostojących i pod zabudowę. Ich pojemność wynosi ok. 200l. Dysponują szufladami, segregatorami i półkami, także szklanymi.
  • Zamrażarki skrzyniowe. Od pierwszych dwóch różnią się gabarytami i pojemnością. Jako że służą hurtowemu mrożeniu żywności, to idealnie pasują do wyposażenia lokali gastronomicznych. Pojemność zamrażarek skrzyniowych wynosi ok. 400l. Różnica pomiędzy produktami skrzyniowymi a szufladowymi i podblatowymi polega również na sposobie ładowania. Rozwiązania typowo pod gastronomię cechują się tym, że ładuje się je od góry.

Przed potencjalnym zakupem warto rozważyć, który typ zamrażarek odpowiada naszym potrzebom. Warto również rozważyć wybór między zamrażarkami wolnostojącymi a służącymi pod zabudowę. Obie formy mają swoje plusy i minusy.

Zamrażarki – funkcjonalność

Podstawowym celem zamrażarek jest mrożenie produktów spożywczych. Idealna zamrażarka musi więc spełniać swoje podstawowe zadanie. Służy temu najczęściej spotykany w tego typu urządzeniach program o nazwie FastFreeze. Umożliwia on błyskawiczne zamrożenie artykułów spożywczych. Sytuacja odwrotna, która polega na odmrożeniu zamrożonej na kość żywności, stwarza podstawy do skorzystania z funkcji No Frost. Przy okazji opcja ta zdejmuje z nas obowiązek odszraniania półek. Jest też często spotykana w tego typu urządzeniach.

Wspomniane funkcje są tymi podstawowymi. Istnieje dość szeroki pakiet możliwości, które oferują współczesne zamrażarki. Niektóre z funkcji, z którymi można się zetknąć, przypominają jako żywo gadgety z filmu sci-fi. Nowoczesne zamrażarki są kompatybilne z urządzeniami mobilnymi. Z pozycji smartfona w sposób całkowicie dla nas wygodny możemy dociec co dzieje się z urządzeniem, kiedy nagle zaczyna szwankować. Współczesne produkty mają również akumulator zimna, szklane półki i kostkarkę do lodu, którą docenimy w gorące, letnie dni.

Zamrażarka – jak zaoszczędzić na prądzie?

Wybierając zamrażarkę do domu, warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. W szczególności właściciele gastronomii powinni zwrócić uwagę na ten aspekt. Powodem są oczywiście aktualne ceny energii elektrycznej. Niezależnie czy mowa o restauracji, czy o gospodarstwie domowym, interesować nas powinny zamrażarki o klasie energetycznej A++ oraz A+++. Takie oznaczenia na produkcie informują nas o niższym poborze mocy w trakcie działania sprzętu.  Postawmy to pytanie jeszcze raz. Jak kupić wymarzoną zamrażarkę? Tean 24gliwice.pl zwraca uwagę, kupując idealną zamrażarkę? Artykuł wyłuszcza najważniejsze porady wobec zakupu idealnego produktu, ale dodajmy coś od siebie. Zamrażarki są urządzeniami, które działają cały czas. Na ogół nie odłączamy ich z gniazdka cyklicznie na okres kilku godzin i nie mrozimy żywności jedynie w tańszych taryfach. Jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z zakupu zamrażarki, powinniśmy postawić na energooszczędne rozwiązania.

Podsumowanie

Idealna zamrażarka to taka, która spełnia nasze wymagania i odpowiada naszym potrzebom. Planując zakup tego typu urządzenia do domu, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Czy chcemy zabudować zamrażarkę, czy może odpowiada nam urządzenie wolnostojące? Potrzebuje pojemnej zamrażarki, czy może nie mrozimy zbyt wiele żywności i 70l urządzenie w pełni nam wystarczy? Przed zakupem warto również uświadomić sobie jakie funkcje posiadają zamrażarki i które będą nam odpowiadać. Idealna zamrażarka zapewnia mrożenie cały czas po niższych kosztach za pobór energii. Z tego tez powodu powinniśmy podpytać sprzedawcy o klasę energetyczną produktu.

Skomentuj