Wolność, przygoda, nieograniczone możliwości podróżowania. Nic dziwnego, że caravaning cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Potwierdzają to wzrastające liczby zarejestrowanych kamperów i przyczep kempingowych. Jednak zanim wybierzesz się w podróż kamperem, vanem czy zamieszkasz w przyczepie podczas swojego urlopu, czeka Cię niemałe wyzwanie, jakim jest…pakowanie. Co spakować i zabrać ze sobą? Sprawdź poniższe wskazówki.

Zapomnij o drogich lotach i pokojach hotelowych. Kamper, van, czy przyczepa kampingowa to dom wakacyjny na kółkach. Jednakże możliwość poznawania świata bez ograniczeń i wszechogarniające poczucie niezależności to nie wszystko. Caravaning pozwala dopasować pojazd do własnych potrzeb, dzięki czemu możemy przechowywać niezbędne rzeczy, bez potrzeby ciągłego przepakowywania. Przestrzeń kampera ma jednak swoje ograniczenia. Z tego względu, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” i wybierać najpotrzebniejsze przedmioty. Każda wyprawa zapewne będzie inna, niemniej jest kilka rzeczy, które powinny zaleźć się na przedwyjazdowej liście.

Od czego zaczynamy…

Dokumenty są najważniejszą rzeczą każdego wyjazdu. Nie można o nich zapomnieć. Upewnij się, że zapakowałeś:

 • Paszport lub dowód osobisty,
 • Prawo jazdy,
 • Dowód rejestracyjny,
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego,
 • Polisę ubezpieczeniową kampera,
 • Polisę ubezpieczenia turystycznego,
 • Kartę debetową lub kredytową,
 • Gotówkę.

Mogą wydawać się dość oczywiste, ale pozwalają na bezproblemowe i bezpieczne przemieszczanie się pojazdem po Polsce czy za granicą.

Co do kampera…

Jest kilka rzeczy, które zawsze powinny znaleźć się w każdym kamperze. Są to:

 • Zapasowe mapy,
 • Kable rozruchowe,
 • Kamizelki odblaskowe,
 • Apteczka,
 • Środki dezynfekujące,
 • Środki czyszczące,
 • Plandeka,
 • Sznurki.

Podróżując kamperem czy z przyczepą dużo czasu spędza się na łonie natury lub kempingach. Warto zapakować przedmioty, dzięki którym będziesz mógł odpocząć wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu. Czego będziesz potrzebować? Z pewnością przydadzą się rozkładane krzesła kempingowe, stolik i koc piknikowy. Warto też pamiętać o np. grach planszowych, książkach, przewodniku, czy dmuchanych zabawkach do wody. W bagażu powinien znaleźć się laptop, aparat fotograficzny, ładowarki do elektroniki, baterie i przedłużacz.

Caravaning daje możliwość samodzielnego gotowania posiłków. Z tego względu, na wyposażeniu kuchni powinny znaleźć się podstawowe przybory – kuchenka kempingowa, butla gazowa, garnki, patelnie, czajnik, sztućce, deski do krojenia i pojemniki na wodę. Warto zabrać swoje ulubione produkty spożywcze i kosmetyki – nie wszędzie znajdziemy swoje ulubione artykuły.

A do spania?

Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, bez której człowiek nie może prawidłowo funkcjonować. Będąc wyspanym i wypoczętym, docenisz wakacyjny wyjazd oraz będziesz mógł w pełni skoncentrować uwagę na jeździe. Bezpieczeństwo to podstawa każdej wyprawy. Stąd też należy zadbać o komfort snu. Zapakuj wszystkie ulubione poduszki i kołdry. Im wygodniej, tym lepiej. W podróży doskonale sprawdza się lekka, letnia kołdra letnia Soft Line. Jej poszycie wyróżnia się dużą wytrzymałością i odpornością, a specjalne pikowanie powoduje, że kołdra ogrzewa równomiernie całe ciało. Ogromną zaletą jest to, że można ją zwinąć w rulon, który po rozwinięciu ponad trzykrotnie zwiększa swoją objętość. Dzięki temu kołdra nie zajmuje wiele miejsca i z łatwością można ją schować w szafkach.

Twoja własna walizka

To, co spakujemy do ubrania, zależy od tego, gdzie planujemy wyjechać i od długości wyjazdu. Bądź realistą i zapakuj to, co będziesz nosić. Nie bądź jednak zbyt minimalistyczny. Podstawowymi pozycjami, które powinny znaleźć się w tej kategorii, są: bielizna, skarpetki, piżama, odzież na cieplejszą i zimniejszą pogodę, odzież przeciwdeszczowa, kostium kąpielowy, wygodne obuwie, sandały i klapki. Nie zapomnij o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Wszystko spakowane? Napełnij bak i ruszaj w drogę!

Skomentuj