Pędząca cyfryzacja przynosi wiele zmian społecznych, które każdy z nas może zauważyć w swoim codziennym życiu. Jedną z głównych różnic wywołanych przez rozwój technologii jest modyfikacja preferencji zakupowych. W dzisiejszych czasach coraz więcej konsumentów rezygnuje z udawania się do stacjonarnego sklepu czy galerii handlowej i dokonuje transakcji handlowych online. Ten unowocześniony sposób nabywania produktów jest bardzo łatwy, szybki i wygodny. Komfort zakupów internetowych wynika z tego, że umożliwia bezproblemowe zamawianie ubrań, sprzętów domowych, produktów spożywczych i innych artykułów prosto pod drzwi własnego mieszkania.

Zdalne kupowanie czasami wiąże się jednak z nietrafionym wyborem produktu pod względem rozmiaru, wyglądu czy jeszcze innych właściwości. Na szczęście każdy klient zamawiający towar w sklepie internetowym ma prawo do zwrotu zamówienia bez podawania przyczyny swojej decyzji. Jeśli więc przysłany produkt na żywo nie przypadł Ci do gustu, możesz bez problemu oddać go sprzedawcy.

Zasady zwrotu towaru zakupionego przez internet

Zasady zwrotu towaru zakupionego przez internet są zależne od danego sklepu i mogą być nieco odmienne u każdego sprzedawcy. Ogół reguł dotyczących oddawania produktów powinien być opisany w regulaminie firmy lub w stworzonym przez organizację dokumencie o nazwie „polityka zwrotów”. Opisane tam treści powinny zawierać informacje dotyczące możliwych sposobów oddawania produktów oraz czasu, jaki jest na to przeznaczony.

Okres zezwalający na zwrot produktów nie może być krótszy niż 14 dni, które narzuca ustawa o prawach konsumenta. Sprzedawcy mogą jednak wydłużać termin umożliwiający oddanie towaru. Zabieg taki pozytywnie wpływa na decyzje zakupowe klientów, którzy zyskują większą swobodę i czas na ewentualne rozmyślenie się oraz oddanie produktów. Nabywając towar w danym sklepie, warto więc sprawdzić, jaki czas na zwrot rzeczy zakupionej przez internet zakłada sprzedawca.

Zwrot zamówienia internetowego w sklepie stacjonarnym

Zamówione w sieci produkty można oddać na kilka sposobów, które szczegółowo określają regulaminy poszczególnych sklepów. Jedną z metod zwrotu jest odesłanie przesyłki na adres sprzedawcy. Sposób ten wymaga wypełnienia formularza zwrotu i nadania paczki z oddawanymi produktami. Wysyłki można dokonać samodzielnie, udając się do punktu pocztowego lub poprzez współpracującego ze sklepem kuriera, który przyjeżdża pod wskazany adres i odbiera paczkę z rąk klienta. Ten drugi typ nadania dostępny jest tylko w ofercie sklepów korzystających ze specjalnych usług kurierskich, o których informacje znajdziesz w regulaminie sprzedawcy.

Oprócz możliwości odesłania niechcianych towarów większość sklepów posiadających stacjonarne punkty sprzedaży umożliwia również zwrot produktów w tradycyjnym salonie. Oddanie zamówienia internetowego w sklepie stacjonarnym jest łatwiejsze w wykonaniu i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów za nadanie przesyłki zwrotnej. Aby oddać zakupy w stacjonarnym salonie, wystarczy mieć ze sobą nienaruszony produkt z oryginalnym metkowaniem oraz dowód jego zakupu.

Skomentuj