Perspektywa ostatnich lat pokazuje, że nastąpił znaczny wzrost liczby osób borykających się z niedosłuchem. Wiele z nich, z różnych powodów, unika korzystania z aparatów słuchowych, mimo że te mogłyby istotnie przyczynić się do rozwiązania problemu niedosłuchu i przywrócenia kontaktu ze światem dźwięków. To zjawisko ma swoje źródło głównie w nadal istniejących uprzedzeniach i przekonaniach historycznie zakorzenionych w społeczeństwie. Jakie są fakty i mity dotyczące aparatów słuchowych? Podpowiadamy.

Jakie są najczęściej powielane mity o aparatach słuchowych?

Jednym z najczęściej powielanych mitów jest teza, że aparaty słuchowe mają negatywny wpływ na nasz słuch. Jest jednak wręcz przeciwnie – mogą one opóźnić procesy dalszego upośledzenia, czyli utraty dostępu mózgu do istotnych bodźców. Systematyczne korzystanie z tych urządzeń stanowi bodziec dla komórek słuchowych, dzięki czemu pobudzają je do działania. Skutkuje to nie tylko poprawą zdolności słuchu, ale także zwiększeniem reaktywności na różnorodne bodźce, takie jak chociażbyb dzwoniący telefon, dzwonek do drzwi czy odgłosy z innych pomieszczeń. Taka stymulacja sprzyja również wzmocnieniu pamięci.

Warto również podkreślić, że powyższe korzyści dotyczą wyłącznie prawidłowo dobranej i dostosowanej aparatury słuchowej, opracowanej przez specjalistów w dziedzinie protetyki słuchu. Odróżniają się od uniwersalnych wzmacniaczy dostępnych w supermarketach, których niewłaściwe użycie może faktycznie przynieść szkody słuchowi. Dlatego ważne jest, aby wybierać nowoczesne aparaty słuchowe, których zalety będą potwierdzone przez specjalistów. To oni zrozumieją indywidualne potrzeby i dostosują urządzenia do konkretnych ubytków słuchowych.

Zobacz także: https://restego.pl/poczatek-przygody-z-aparatem-sluchowym-co-warto-wiedziec/

Wiele osób myśli również, że aparaty słuchowe po założeniu wydają z siebie dźwięki, które przyprawiają o dyskomfort. Współczesna technologia umożliwia redukcję nieprzyjemnych dźwięków dla ucha poprzez różnorodne mechanizmy tłumienia hałasu, kompensacji sprzężeń oraz eliminacji szumów wiatru.

Fakty o aparatach słuchowych

Noszenie aparatu słuchowego, który można znaleźć na stronie internetowej https://akademiaslyszenia.pl/, przez kobietę czy mężczyznę w każdym wieku może za to przynieść wiele korzyści. Osoby, które je noszą nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych aktywności czy pasji. Wiele modeli jest wytrzymałych i zabezpieczonych przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak woda czy kurz. Warto jednak pamiętać, aparaty słuchowe nie mają zdolności uzdrawiania ubytków słuchu, ale znacznie poprawiają zdolność słyszenia i rozumienia mowy w otoczeniu. Użytkownicy mogą lepiej reagować na dźwięki alarmowe czy komunikaty, takie jak dzwonki telefonów czy dzwonki do drzwi.

Skomentuj