Snus to używka wywodząca się ze skandynawskiej tradycji, zyskał popularność na całym świecie. Obecnie w sprzedaży znaleźć można zarówno snus tytoniowy, jak i snus beztytoniowy. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Snus tytoniowy – tradycyjny wyrób tytoniowy

Pochodzący ze Szwecji w XVIII wieku snus tytoniowy ma bogatą historię. To wyrób w formie mieszanki drobno zmielonego tytoniu, soli i wody, która jest następnie pasteryzowana w celu uzyskania wilgotnego produktu. Tytoń jest najpierw mielony na proszek, a następnie mieszany z solą i wodą. Mieszanka ta jest pasteryzowana w celu wyeliminowania szkodliwych bakterii i zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego produktu. Rezultatem jest wilgotny wyrób tytoniowy w torebce, który użytkownicy umieszczają pomiędzy górną wargą a dziąsłem. Jedną z charakterystycznych cech snusu tytoniowego jest zawartość nikotyny. Chociaż poziomy tego związku w wyrobach mogą się różnić, snus tytoniowy daje podobne wrażenia jak palenie bez spalania i wdychania dymu. Tytoniowy snus jest dostępny w różnych smakach, od tradycyjnych i mocnych mieszanek tytoniowych po warianty z dodatkiem mięty, owoców i przypraw.

Snus bez tytoniu – współczesna alternatywa

Beztytoniowy snus, nie zawiera tytoniu. Zamiast tego zazwyczaj składa się z włókien roślinnych, wody, aromatów i nikotyny ekstrahowanej z innych naturalnych źródeł. Proces produkcji snusu beztytoniowego jest podobny do procesu produkcji tradycyjnego snusu. Włókna roślinne, często pochodzące z celulozy, miesza się z wodą i aromatami. Powstałą mieszaninę następnie pakuje się w małe torebki i pasteryzuje. Z tego względu tego rodzaju używki określane są również jako woreczki nikotynowe, torebki nikotynowe oraz saszetki nikotynowe. Podczas gdy niektóre beztytoniowe produkty snusowe są całkowicie wolne od nikotyny, inne zawierają nikotynę w określonych dawkach. Dzięki temu użytkownicy mogą wybierać produkty o różnej zawartości nikotyny, od małej do większej dawki. Podobnie jak snus tytoniowy, jego beztytoniowy odpowiednik występuje w szerokiej gamie smaków. Ze względu na brak tytoniu snus tego typu ma również dodatkowe zalety, między innymi nie powoduje powstania zabrudzeń na zębach oraz nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu w ustach.

Podsumowanie – czym jest snus tytoniowy, a czym beztytoniowy?

Zarówno snus tytoniowy, jak i beztytoniowy mają określone zalety i wady, dlatego można dostosować je do własnych oczekiwań i preferencji. Aktualnie ze względu na dodatkowe zalety to właśnie woreczki tytoniowe bez tytoniu cieszą się większym zainteresowaniem od klasycznego snusu.

Skomentuj