W obecnych czasach coraz większe grono osób decyduje się na posiadanie karty kredytowej. To dla nich duże udogodnienie, gdyż przydaje się ona w wielu sytuacjach. Taka karta posiada oczywiście dużo zalet, ale trzeba mieć również na uwadze fakt, że pojawiają się w jej przypadku także wady. Dlatego, zanim się na nią zdecyduje, warto przyjrzeć się wszystkim za i przeciw które mogą znacząco pomóc w końcowej decyzji.

Zalety kardy kredytowej

Na początek warto zapoznać się z definicją takiej kredytowej karty. To nic innego, jak środek płatniczy, na którym zawarte są dodatkowe środki pieniężne. Znając definicję, można teraz spokojnie przyjrzeć się zaletom, jakie ona oferuje.

Karta kredytowa to przede wszystkim niezwykle przydatny produkt. Gdy będąc w sklepie, okazuje się, że zabrakło gotówki, albo po prostu się jej zapomniało, wtedy z pomocą idealnie przychodzi taki środek płatności.

Wyróżnia się również tym, że jest o wiele tańszą opcją od zwykłego kredytu branego w banku. W przypadku takiej karty rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest praktycznie dwa razy mniejsza, niż w przypadku zwykłej pożyczki.

Karta ta znakomicie nadaje się również do rezerwacji w hotelach i wynajmu auta, gdy zajdzie taka potrzeba.

Posiadanie i regularne spłacanie tej karty niesie ze sobą korzyść w postaci budowania historii kredytowej. To może być niezwykle istotne w przyszłości, gdy będzie się potrzebować większej pożyczki z banku. Taka sytuacja bez wątpienia będzie przemawiać na korzyść wnioskującego.

Wady karty kredytowej

Fakt posiadania takiej karty niesie ze sobą również negatywy, które również koniecznie trzeba poznać.

Jedną z największych wad takiego środka płatności, jest wysoka prowizja za wypłaty gotówki z bankomatu. Oczywiście wszystko uzależnione jest od banku, ale i tak koniec końców koszta są dosyć spore. To samo tyczy się również różnorakich przelewów, do których używa się tej karty. W tym wypadku również trzeba liczyć się z tym, że nie jest to opcja tania.

Opłaty pobierane są także za samą obsługę takiego środka płatności. Rocznie taka kwota może wynieść nawet 150 zł, dlatego warto mieć to na uwadze.

Zbyt częste używanie z takiej karty sprawia, że zatraca się kontrolę nad swoimi finansami. Mając gotówkę w ręce łatwiej jest mieć wpływ na to ile się wydaje, niż przy częstym użyciu tego środka płatniczego.

Jak łatwo zauważyć posiadanie takiej karty kredytowej posiada więcej zalet niż wad, ale trzeba zastanowić się dwa razy, żeby później nie żałować podjętej w tej kwestii decyzji.

Skomentuj