W obecnych czasach coraz więcej par decyduje się na to, by otworzyć wspólny rachunek bankowy. Taka decyzja oczywiście niesie ze sobą bardzo dużo plusów. Niestety, posiada ona również wiele wad. Dlatego, zanim podejmie się ostateczną decyzję, to warto przyjrzeć się wszystkim za i przeciw takiego wspólnego rachunku.

Wspólne konto bankowe – za

Otworzenie takiego bankowego rachunku przynosi oczywiście wiele korzyści i to dla obu stron.

Jednym z najistotniejszych jest fakt, ze zarówno jedna, jak i druga strona mają swobodny dostęp do gotówki, która się na nim znajduje. Nie muszą się już martwić, że gdy w jakiejś sytuacji zabraknie im pieniędzy, to wtedy muszą czekać na przelew od drugiej strony. Mając wspólne konto, mogą wypłacić daną kwotę w każdej chwili.

To także znakomita inwestycja w przyszłość. Życie bywa nieprzewidywalne, a wypadki zdarzają się często. W najgorszym razie, gdy jeden ze współwłaścicieli ponosi śmierć, to druga osoba nie zostaje bez środków do życia. Banki w dużej mierze nie wymagają wtedy dostarczania odpowiednich dokumentów i wyciągają pomocną dłoń takiej osobie.

Dużym plusem jest możliwość monitorowania stanu konta. Zdarzają się sytuacje, gdy jedna ze stron wpada w jakieś uzależnienie i co chwile wybiera gotówkę bez informowania o tym drugiej połówki. W tym wypadku taka sytuacja nie przejdzie, gdyż druga osoba może wszystko nadzorować.

Również finansowo to lepsza opcja, gdyż wspólne konto, to opłata za jeden rachunek, co jest opcją tańszą, niż utrzymywanie dwóch osobnych.

Wspólne konto bankowe – przeciw

Taki wspólny rachunek niesie ze sobą również wady, które warto mieć na uwadze

W przypadku, gdy jedna ze stron posiada długi, lub jakieś zobowiązania do spłaty, to w tym wypadku obowiązek spłaty spada na obie strony, nie tylko na jedną.

Problematyczna jest również sytuacja, gdy para postanawia się rozstać. To prowadzi do licznych spięć, gdyż pojawia się temat rozdzielenia gotówki i podziału spłat wspólnych zobowiązań. Takie spory potrafią ciągnąć się miesiącami.

Wspólne konto sprawia również, że jedna ze stron w pewnym momencie może stracić poczucie niezależności finansowej. Posiadając swoje konto, nie czuje takiej presji, może swobodnie korzystać ze swoich zarobionych pieniędzy. Tutaj jest to zwyczajnie niemożliwe.

Decyzja o wspólnym koncie bankowym to postanowienie, którego nie powinno się podejmować w pięć minut. Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy i dopiero wtedy podjąć decyzję, by później takiego kroku nie żałować.

Skomentuj