Nowość w Porcie Lotniczym Wrocław. W letnim rozkładzie znajdzie się Split. Połączenie uruchomi w czerwcu tania linia lotnicza Wizz Air. Można już rezerwować bilety. Są także inne nowości, poza rozkładem lotów.

Pierwszy lot z Wrocławia do Splitu zaplanowano 20 czerwca. Połączenie będzie realizowane raz w tygodniu – w niedzielę – zgodnie z harmonogramem: wylot z Wrocławia o godzinie 17.30, lądowanie w Splicie o godz. 19.10; wylot ze Splitu o godz. 19.50, lądowanie we Wrocławiu o godz. 21.30. W systemie rezerwacyjnym online przewoźnika są dostępne bilety. Ceny zaczynają się od 121 zł* za podróż w jedną stronę. – Latem Polacy na nowo odkrywali Chorwację. Był to bardzo popularny kierunek. Wiele osób pojechało tam na wakacje samochodem. W tym roku, z uwagi na nowe połączenie lotnicze, Chorwacja może być jeszcze bardziej zachęcająca – przewiduje Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. W tegorocznym letnim rozkładzie prawdopodobnie znajdzie się także inna nadmorska miejscowość w Chorwacji – Zadar. To z kolei kierunek z siatki lotów taniej linii Ryanair. Pierwsze loty zapowiedziane są na lipiec.

Rozkład coraz bogatszy

Położony nad Adriatykiem Split to druga po Burgas nowość ogłoszona w Porcie Lotniczym Wrocław w ostatnich tygodniach. Takie informacje można traktować jako zwiastun dobrego sezonu. Wiele wskazuje na to, że letni rozkład lotów z Wrocławia będzie bogaty w kierunki i urozmaicony. O to ze wszystkich sił stara się zarówno Port Lotniczy Wrocław, jak i linie lotnicze, które coraz śmielej mówią o wznawianiu połączeń. – Wraz z przewoźnikami intensywnie pracujemy nad rozkładem. Na pewno znajdą się w nim popularne kierunki wakacyjne na południe Europy. Nie zabraknie połączeń obsługiwanych przez przewoźników sieciowych do międzynarodowych portów przesiadkowych, z których skorzystają też osoby podróżujące służbowo. Będą także czartery do znanych i lubianych kurortów – zapowiada Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. – Na oficjalne potwierdzenie rozkładu trzeba poczekać, ale jesteśmy dobrej myśli. Optymistycznie patrzymy w przyszłość i wierzymy, że podróżowanie będzie w kolejnych miesiącach coraz bardziej dostępne – dodaje.

Letni rozkład lotów zacznie obowiązywać pod koniec marca. Gdy tylko będzie w pełni gotowy i potwierdzony, Port Lotniczy Wrocław poinformuje o tym pasażerów. Obecnie w planie są takie kierunki od tanich linii lotniczych jak m.in. Alicante, Malaga, Teneryfa, Girona pod Barceloną, Faro, Palermo, Neapol, Kreta, Larnaka, Bari, Burgas, Londyn, Oslo, Kijów, Zadar i Split. Rozkład uzupełnią połączenia od przewoźników sieciowych oraz kierunki czarterowe. Lista może się zmieniać, więc na ostateczną trzeba jeszcze trochę poczekać. Dwie ostatnie nowości wprowadzone przez Wizz Air – Split i Burgas – pozwalają mieć nadzieję, że kierunków będzie przybywać.

Inne nowości: testy i bramki

Port Lotniczy Wrocław wprowadza nowości nie tylko do rozkładu lotów. Od początku lutego udostępnił szybkie testy antygenowe wszystkim pasażerom wylatującym z Wrocławia. Wcześniej korzystały z nich tylko osoby podróżujące do Amsterdamu. Chęć wykonania takiego testu zgłasza się obsłudze lotniska w punkcie pomiaru temperatury przy wejściu do terminalu.

Szybkie testy antygenowe mogą wykonać bezpośrednio na lotnisku także pasażerowie przylatujący spoza strefy Schengen. Punkt diagnostyczny znajduje się przed przekroczeniem granicy polskiej. To oznacza, że negatywny wynik testu – zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku – umożliwia zwolnienie z 10-dniowej obowiązkowej kwarantanny. – Szybkie testy cieszą się dużym zainteresowaniem i aprobatą także wśród pasażerów odlatujących, ponieważ są dużym udogodnieniem ze względu na łatwą procedurę, szybkość uzyskania i wiarygodność wyniku, jak również z uwagi na przeprowadzenie testu bezpośrednio na lotnisku. Obserwujemy, że wielu podróżnych korzysta z tej możliwości – mówi Dariusz Kuś.

Innym rodzajem testu, który można wykonać w Porcie Lotniczym Wrocław, jest genetyczny test metodą Real Time-qPCR. Punkt diagnostyczny znajduje się przed terminalem – na specjalnie wydzielonym do tego celu parkingu B. Z tych testów może skorzystać każdy, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej.

Kolejną nowością są bramki do automatycznej kontroli dokumentów w strefie Non Schengen. Port Lotniczy Wrocław ma od niedawna 8 takich bramek: po 4 w hali odlotów i przylotów. Dzięki tej ważnej inwestycji kontrola dokumentów przebiega szybciej, a ruch pasażerów płynniej. Oficjalna prezentacja bramek miała miejsce na początku lutego.

W terminalu niezmiennie mają zastosowanie specjalne zasady bezpieczeństwa i obsługi podróżnych. Osobom wchodzącym mierzona jest temperatura. W środku obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, a także zasada zachowania dystansu. W terminalu rozmieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji. Zalecana jest regularna dezynfekcja rąk. Pasażerowie są na bieżąco informowani, jak bezpiecznie korzystać z terminalu. Informacje są m.in. wyświetlane na ekranach, a ponadto udzielają ich pracownicy Portu Lotniczego Wrocław.

Skomentuj